Strona główna > Hobby > Różnica Między Palnikiem Bunsena A Palnikiem Mekera

Różnica między palnikiem Bunsena a palnikiem Mekera

Mimo, że oba przyrządy skutecznie dostarczają ciepła w laboratoriach poprzez spalanie gazów, palnik Mekera tworzy potężniejsze płomienie niż bardziej znany palnik Bunsena. Palnik Bunsena jest zwykle używany w gimnazjach i liceach do podgrzewania substancji, podczas gdy palnik Mekera jest zwykle spotykany w profesjonalnych laboratoriach.

1

Palnik Bunsena

Test płomienia jest powszechnym eksperymentem laboratoryjnym w szkole podstawowej.

Wynaleziony około 1860 roku, palnik Bunsena jest długą metalową rurką, z której wyłania się płomień. Jest ona przymocowana do metalowej podstawy, z której powietrze i gaz spalają się. Ilość powietrza kontrolowana jest za pomocą zaworu. Im więcej powietrza zostanie wpuszczone, tym gorętszy będzie płomień i tym wyższy będzie płomień. Mniejszy żółty płomień emituje mniej ciepła niż dłuższy niebieski płomień. Zewnętrzny pierścień płomienia jest najgorętszą częścią.

  • Wynaleziony około 1860 roku, palnik Bunsena jest długą metalową rurą, z której wyłania się płomień.
2

Palnik Mekera

Palnik Mekera, wynaleziony w 1905 roku, ma szerszą rurę z metalową kratką na górze. Siatka tworzy duży zewnętrzny pierścień płomienia z mniejszymi wylotami płomienia w środku w celu wygenerowania większej mocy grzewczej. Obszar płomienia jest szerszy, a maksymalna osiągana temperatura jest o około 250 stopni Celsjusza wyższa niż ta, którą może wytworzyć palnik Bunsena. Ponadto ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym obszarze płomienia.

  • Palnik Meker, wynaleziony w 1905 roku, ma szerszą rurę z metalową płytą siatkową na górze.
  • Powierzchnia płomienia jest szersza, a maksymalna osiągana temperatura jest o około 250 stopni Celsjusza wyższa niż ta, którą może wytworzyć palnik Bunsena.
3

Robert Bunsen

Słynny z wynalezienia jednego z najczęściej używanych w laboratorium prostych źródeł ciepła, Robert Bunsen wynalazł palnik Bunsena z pomocą technika laboratoryjnego Petera Desagi. Bunsen był niemieckim chemikiem, którego wiele odkryć miało znaczenie dla chemii organicznej, spektroskopii pierwiastkowej i analizy gazów.

4

M.G. Meker

Niewiele wiadomo o wynalazcy palnika Mekera poza tym, że był francuskim chemikiem. Meker chciał udoskonalić jednopłomienny palnik Bunsena, tworząc urządzenie, które generowałoby więcej ciepła. Udało mu się to osiągnąć i stał się on wzorem do wynalezienia kolejnych palników. Wiele odmian palników Mekera znajduje się obecnie w profesjonalnych laboratoriach.

  • Niewiele wiadomo o wynalazcy palnika Mekera poza tym, że był francuskim chemikiem.
  • Meker chciał udoskonalić jednopłomienny palnik Bunsena za pomocą instrumentu, który generowałby więcej ciepła.

By Cinderella

Wiktoriańskie menu bankietowe :: Zalety i wady interwencji rządowej
Przydatne linki